Rubrika: Dům a byt

Tradiční spořivé vytápění

V dnešní moderní době už můžete svá obydlí vytápět různými způsoby. Čím dál tím častěji se prosazuje vytápění pomocí solárních panelů, ale do módy se znovu vrací i vytápění pomocí sálavých krbů. Ty jsou vhodné hlavně do rodinných domků, ale za jistých podmínek se dají tyto krby využívat i v činžovních bytech. Pro panelová obydlí jsou naopak naprosto nevhodné.

květiny u krbu

Vysoký účinek

I když tomu možná nebudete věřit, ale vytápění pomocí sálavého krbu je skutečně vysoce účinné a efektivní i v silných mrazech. Je však nutné mít teplovodní, respektive teplovzdušný systém na vysoké úrovni. Pouze tak se vám podaří vytopit všechny místnosti přesně podle vašich představ. Pokud je v domě ještě jiný zdroj tepla a jste s ním spokojeni, můžete krb využívat pouze v jedné místnosti, třeba v obývacím pokoji. Nejenže dokáže místnost dokonale vyhřát, ale zároveň působit i dekorativně. Koneckonců, asi každý krb vypadá lépe něž běžné žebrované topení. A to i v domácnostech vytvořených v modernistickém stylu. Mírnou nevýhodou může být mírně pomalý nástup topného efektu, který může trvat i několik desítek minut, zvláště když má dům velké místnosti.

Úspory

Koupit krb se vám vyplatí i co se týče nákladů. Počáteční investice může být trochu vyšší, zvláště u vysoce kvalitních typů, ale vložené peníze se vám během několika let rozhodně vrátí. Vytápění pomocí plynu nebo dokonce elektřiny není příliš levné, a zvláště u větších obydlí se to může dost prodražit. Palivo ve formě dřeva je naopak cenově daleko dostupnější. Navíc díky akumulaci není potřeba ho používat příliš mnoho.
oheň v krbu

Šetřete přírodu

Na rozdíl od jiných způsobů vytápění, je topení dřevem velice ekologické. Kvalitní dřevo neobsahuje žádné chemické příměsi, které by se mohly dostat do vzduchu. Dobré dřevo při hoření primárně vylučuje vodní páru a oxid uhelnatý. Ten však v marginálním množství, které v žádném případě nemůže žádným způsobem životní prostředí zatížit.

Číst dále

Zbavte se zbytečného aneb minimalismus v bytě i životě

Co je vlastně minimalismus
 
Minimalismus, jak již název napovídá, znamená žít v pohodlí s minimem věcí kolem. V tomto případě je tedy jasné, že méně je více. Minimalismus můžeme nechat proniknout nejen do našeho bydlení, ale i do šatníku nebo dokonce životního stylu.
 
design interiéru minimalismus 
Méně věcí = více prostoru
 
Zejména v malých bytech je minimalismus téměř nezbytný. Opticky prostor zvětší a celkový dojem působí čistě a pohodlně. Samozřejmě chápu, že jste vázání citovou vazbou k určitým věcem a těžko se jim říká sbohem, ale představme si třeba takovou skříň s oblečením. Máme pár určitých kousků, které nosíme neustále a pak taky nespočet triček, svetrů nebo košil, které jsme na sobě neměli více než půl roku, ale stále si říkáme, třeba jednou… Pryč s nimi! Pryč s pracholapy a tričky, o kterých stejně víme, že je již neunosíme.
 
Vzpomínky
 
Taky máte doma malou nebo velkou krabici se starými fotografiemi, hračkami, deníky a spoustu dalších vzpomínek z vašeho dětství a dospívání? Je hezké mít něco takového a jednou za pár let si na vše vzpomenout, ale je opravdu potřeba uchovat každou vzpomínku? I minulost je třeba někdy uklidit, nemusíte si přece nechat tři hadrové panenky ani pět deníků, stačí vybrat nejdůležitější věci, které nám připomenou zásadní momenty našeho „tehdejšího já“.
 
Kam s nepotřebnými věcmi
 
Možností je spousta, existuje spousta portálů, kde můžete věci prodat, ať už se jedná o nábytek, věci po dětech nebo oblečení. Určitě máte taky spoustu kamarádů, které by tyto věci potěšili a našli by pro ně využití. V případě, že staré věci prodat nechcete a vaši kamarádi o ně nestojí, můžete udělat dobrý skutek a donést je na charitu nebo dát do speciálních kontejnerů. To, co vy již nevyužijete, jiní mohou ocenit.
 roleta na okně
Udělejte si radost
 
Jakmile tento, možná i mentální úklid dokončíte, udělejte něco pro sebe. Co vám udělá radost? Masáž? Čokoláda? Kino s přáteli nebo ten parfém, po kterém už tak dlouho toužíte, ale nechcete za něj utrácet? Teď je ten správný čas si vše dopřát, vždyť si to přece zasloužíte.

Číst dále

Nalaďte svou kuchyň do venkovského stylu. Budete příjemně překvapení!


Venkovský, jinak také řečeno rustikální, styl je velice populární a oblíbený. Proč tomu tak je? Jedná se o styl, který je každým coulem romantický a rozkošný.
V dnešním až příliš dokonalém světě je určitá nedokonalost vhodná. Proč si ji nedopřát alespoň v bydlení. Nábytek ve venkovském stylu se vyznačuje oprýskaností a nedokonalostí. A to je právě ono. Využívá se mnohem více dekorací, které prostor ještě více zútulní.
venkovský interiér.jpg

Jak navodit rustikální styl právě do té vaši kuchyně či do celého domova?

Nebojte se přírodních materiálů. Jak již z názvu vyplývá, venkovský styl tíhne k venkovu, který je bezpodmínečně propojený s přírodou. Proto se nebojte využívat dřevo či kámen. Nezapomeňte materiály vhodně kombinovat. Typickým prvkem je také keramika.
Malé skříňky, velký jídelní stůl s kyticí lučních květin na stole, u kterého se při večeři sejde celá rodina, pult uprostřed kuchyně (tzv. ostrůvek)…To vše jsou prvky charakterizující rustikální styl naprosto dokonalým způsobem.
Volte barvy přírodních tónů. Do popředí vstupuje především bílá, vanilková, smetanová, hnědá nebo tzv. latté barva. Na zdi můžete použít také dřevěné či kamenné prvky. Výborná je také klasická červená cihla vystupující ze zdi.
Spotřebičejsou v současné době k dispozici také v rustikálním stylu. Na dnešním trhu naleznete opravdu nespočet všech možných variant jednotlivých spotřebičů, které se dělají v mnoha stylech. Proto vybírejte i spotřebiče tak, aby se do prostoru hodily.
bylinky v misce.jpg
Volte stylové dekorace. Skleničky s různými oleji, dózy se sušenými houbami, dřevěný chlebník, mohutný hmoždíř, bylinky za oknem, stylové záclony či zástěra na vaření… Každým detailem dotvoříte celek. Proto dbejte na detaily a dejte si na nich záležet. Jedině tak vytvoříte jednotný celek, který bude působit tím útulným a příjemným dojmem. Z venkovské kuchyně budete mít zaručeně radost a určitě překvapíte návštěvníky, kteří k vám zavítají. Uvidíte, že budou nadšení.

Číst dále

Je nebankovní americká hypotéka vhodná pro náš trh?

Není pochyb o tom, že hypotéka patří k nejběžnějším způsobům financování bydlení. Mnoho lidí si s její pomoci pořizuje vlastní dům, byt či pozemek. Ačkoliv je totiž, podobně jako téměř všechny půjčky, finančně nevýhodná, je to pro mnoho lidí prakticky jediný způsob, jak si splnit sen o vlastním bydlení.

A není pochyb o tom, že bydlet ve vlastním má mnoho výhod. Je to například fakt, že se nemusíte strachovat, zda vám majitel prodlouží smlouvu. Zároveň také nemusíte každý měsíc platit za to, že danou nemovitost můžete užívat. A všichni víme, že nájmy například v Praze nejsou zrovna nejmenší.

hypoteka5

V neposlední řadě je zde také fakt, že si onu nemovitost můžete upravit, jak chcete, aniž byste se museli majitele ptát, zda vůbec můžete, vzhledem k tomu, že majitelem jste vy.

Jak je vidět, výhody jsou nesporné. Avšak otázkou je, který z mnoha typů hypotéky zvolit. Přeci jen jich je na trhu poměrně mnoho, a každý z nich má jiné podmínky, které musíte splňovat, aby vaše žádost byla schválena, stejně jako jinou výši úroků i jiných poplatků. Navíc nabídka se neustále mění, jsou stále nové a nové druhy.

Jedním z těch poměrně nových je nebankovní americká hypotéka. Ta je u nás poměrně nová, ačkoliv ve Spojených státech Amerických se jedná o běžný model. Hlavní rozdíl oproti těm, na které jsme zvyklí, je ten, že zde není potřeba ručitel. Ručí se totiž samotnou předmětnou nemovitostí. Ta je, až do úplného zaplacení celé částky, včetně veškerých úroků a poplatků, majetkem firmy, která peníze poskytla.

hypoteka4

Jak již bylo řečeno, jedná se o relativně nový typ. Nabízí se tedy otázka: má u nás vůbec šanci? Stane se i zde tak populární, jako ve své domovině?

Popravdě řečeno, není to moc pravděpodobné. Hlavním důvodem je, že se podstatně častěji stěhujeme. Navíc asi jen málokdo z nás bude šťastný, že bude bydlet v cizím domě, ačkoliv po několika letech bude jeho, pokud vše půjde dobře.

Přesto si své klienty najde. Bude však trvat ještě dlouho, než se stane něčím běžným. A kdo ví, zda tato doba vůbec nastane.

Číst dále

Čistota celé zdraví

Zahradní bazény dnes již nejsou k vidění pouze u velkých luxusních vilek, ale narazit na ně můžete prakticky u každého obyčejného rodinného domku. Důvod je prozaický – cena. Dnešní bazény jsou prostě velmi levné a dovolit si je může opravdu každý. Mít hned u domu vodní plochu poskytuje řadu netušených výhod. Minimálně se můžete zvlažit kdykoliv budete mít čas. Studená voda dokáže osvěžit hlavně v letních měsících, kdy se teploty po většinu času pohybují okolo tropické třicítky. Parna však mohou i za vyšší množení bakterií, a to nejen na suchu, ale hlavně ve vodě. Pokud máte vlastní bazén, měli byste na to pamatovat. Rozmnožené bakterie dokáží s vodou udělat učiněné divy, a není to myšleno v dobrém.
záchranný kruh

Voda, plná bakterií nemusí být na první pohled rozeznatelná, ale to neznamená, že by koupání v ní mělo být kdovíjak bezpečné. Právě naopak. Můžete takto chytit pěkných pár nemocí, které si určitě za rámeček nedáte. Mohu se u vás začít vyskytovat různé druhy kožních vyrážek, případně se posléze může připojit průjem nebo zvracení. Vodu tak musíte za každou cenu dezinfikovat, a to po celou dobu, co bazén používáte, tedy hlavně přes celou letní sezónu. Výběr dezinfekčních prostředků je velice bohatý, ale chcete-li kvalitu za rozumnou cenu, zvolte si chlór.
pohled z bazénu na moře

Snadná aplikace

Chlór do bazénu si můžete pořídit rovnou v několika formách, ale nejoblíbenější jsou tablety. Jsou cenově dostupné a jednoduše se aplikují. Stačí mít po ruce speciální plovák, který si dnes pořídíte v každém obchodě s bazénovou technikou. Tabletu dáte do příslušného otvoru v plováku a necháte na vodě. Chlór se bude postupně rozpouštět a tím likvidovat bakterie. Vy tak nebudete muset dělat prakticky nic, zatímco se vám bude dezinfikovat voda v bazénu. Tento způsob je jednoduchý a relativně levný, takže naprosto ideální pro každého .

Číst dále

Dvojčata pod drobnohledem


Vícečetných těhotenství v posledních letech přibývá díky asistované reprodukci. Existuje mnoho vědeckých studií, které zkoumají podivuhodné skutečnosti o dvojčatech: tajemství jejich zrodu, chování i životní styl.
dvojčata chlapci


Nemusí mít stejnou genetickou výbavu


Jednovaječná dvojčata mají téměř shodnou DNA. Jednou z málo známých skutečností je, že jejich otisky prstů a zubů nejsou totožné. To je spolehlivým znakem jejich identity. Rozdíly v genetické výbavě vznikají už během prenatálního vývoje, neboť dvojčátka nemají v matčině děloze stejné podmínky.
dvojčata holčičky


Nemusí mít stejného otce


Zcela výjimečně se stává, že každé vajíčko je oplodněno spermií jiného muže. Předpokladem je hyperovulace, při níž žena uvolní dvě vajíčka při jednom menstruačním cyklu. Každé z dětí tak může mít jiného otce. Dvojčata tohoto typu jsou dvouvaječná. Předpokládá se, že gen hyperovulace je dědičný. Pravděpodobnost, že dvouvaječná dvojčata porodí zase dvojčátka, je dvojnásobná oproti jedináčkům.
dvojčata chlapci na dece


Nemusí mít stejnou barvu pleti


U rasově smíšených párů existuje určitá nízká pravděpodobnost, že každé z dětí zdědí jiné geny po svých rodičích. Výsledkem je narození dvouvaječných dvojčat s odlišnou barvou pokožky.  


Nemusí být stejně stará


K početí dvojčat nemusí dojít během jednoho ovulačního cyklu. Je to extrémně vzácný jev, kdy se menstruační cyklus nepřeruší a následně je oplozeno druhé vajíčko. Nejčastěji k tomu dochází v případě umělého oplodnění.


Nemusí mít narozeniny ve stejný den


Komplikace během těhotenství mohou způsobit, že se jedno z dvouvaječných dvojčat narodí dříve. Pokud předčasně odejde plodová voda z jeho obalu, je třeba dítě předčasně vyjmout z dělohy a jeho sourozenec se dál vyvíjí v matčině těle. Rozdíl v narození se může pohybovat od několika dnů až po několik týdnů. Průměrná doba mezi porodem dvojčat je 17 minut, nejdelší zaznamenaná doba je 87 dnů.


Číst dále

Dokonalé bydlení za pár korun – to jsou dřevěné celoroční mobilní domy

Hledáte dostupné, levné, a přitom velice pohodlné bydlení? Sezónní anebo i celoroční? Takové, které si můžete dovolit, aniž byste se kvůli němu zadlužili do konce života? V tom případě vás jistě nadchnou dřevěné mobilní domy celoroční.
Ať už je budete využívat jako rekreační bydlení či k trvalému pobytu každý den, nabídnou vám veškerý potřebný komfort, po jakém toužíte. A především se stanou spolehlivým zázemím pro veškeré vaše aktivity, které budete podnikat.
dům ze 6ti dílků
Tento typ bydlení je v České republice stále ještě poměrně nový a málo známý, ovšem v zemích na západ od nás jsou mobilheimy hojně využívaným druhem bydlení. Oproti klasickým domům s pevnými základy vám totiž mohou nabídnout několik velice lákavých výhod:
To, čemu jen málokdo odolá je naprosto bezkonkurenční cena na trhu s bydlením. Nikde jinde neseženete kvalitní domek za tak příznivou cenu. Mobilní dům vám tak umožní dobře bydlet, aniž byste měli dluhy. Na takový dům není těžké našetřit veškeré pořizovací prostředky najednou anebo si na něj sjednat menší úvěr, který v průběhu několika málo let hravě splatíte. Cena dřevěných mobilních domů je tedy více než příznivá.
Zároveň si můžete být jisti dokonalou kvalitou jejich zpracování. Zhotovitelé mobilheimů totiž moc dobře vědí, jak pracovat s menším prostorem tak, aby byl interiér promyšlený do posledního detailu a mohl vám tak nabídnout veškeré pohodlí bydlení jako v klasickém bytě. Rozhodně se proto nemusíte obávat nějakého provizoria. Najdete zde naprosto vše potřebné k běžnému životu od sprchového koutu, přes kuchyňskou linku až po postel.
klíče od makléře
Velkou výhodou je rovněž to, že k umístění takového typu bydlení na pozemek nepotřebujete stavební povolení. Tím vám odpadá nepříjemné obíhání úřadů a dlouhé čekací lhůty.
Bydlet tak můžete levně, rychle a v maximálním pohodlí bez zbytečných kompromisů.

Číst dále

Řešení pro každého

Přemýšlíte nad tím, že byste si půjčili peníze třeba na nové bydlení či na cokoliv jiného? Tak to zajisté hledáte takové možnosti, se kterými budete nadmíru spokojeni. Možností je v dnešní době plno a je na každém žadateli, pro kterou se rozhodne.
Banky mají sice zajímavé nabídky, je ale nutné počítat s tím, že jsou přísné a mnohdy nepůjčí jen tak někomu, na to nezapomínejte. Může se tedy snadno stát, že budete se svojí žádostí odmítnuti. Jestli tedy hledáte i jiné možnosti, měli byste se obrátit právě na nebankovní společnosti, které jsou velice ochotné každému nabídnout to, co by pro něj mohlo být ideální.
cestička k domu
Například americká nebankovní hypotéka je v dnešní době volbou, na kterou se spoléhají mnozí, o tom není třeba pochybovat. Výhodou této půjčky je to, že její získání není vůbec složité či komplikované, o tom nepochybujte.
Využijte toho nejlepšího
Co tedy musí žadatel splnit pro získání takové půjčky? Věřte tomu, že stačí splnit jedinou podmínku, a to tu, aby se žadatel zaručil nemovitostí. Když bude tato podmínka splněna, tak si můžete být jistí tím, že si přijdete na své a nebudete muset ničeho litovat, což je samozřejmě velice důležité, o tom nepochybujte.
vysoký panelák
Půjčka bude přizpůsobena Vašim možnostem, takže s jejím splácením nebudete mít žádné problémy, o tom není pochyb. Uvidíte tedy, že si přijdete na své a vždy budete nadmíru spokojeni s tím, co tu pro Vás je.
Výhodou takové hypotéky je i to, že se můžete vyhnout kontrolám, ze kterých máte obavy. Jestli tedy máte strach z toho, že Vaše doložitelné příjmy nejsou dostatečně vysoké, tak využijte možnosti, kterou Vám může nabídnout americká hypotéka bez dokládání příjmů. Peníze tak získáte velice snadno, rychle a bez problémů, a to bez toho, abyste museli kontroly příjmů podstupovat. Nechte se tedy přesvědčit o tom, že si i Vy přijdete na své a dočkáte se financí podle Vašich představ. Nemusí to být vůbec složité.

Číst dále

Led žárovka GU 10 se do obývacího pokoje rozhodně hodí

Tento pokoj budeme zařizovat tak, aby se zde cítili všichni dobře. Je to místo, kde se setkáváme s rodinou nebo partnerem, kde tak trochu lenošíme, vzděláváme se, sledujeme televizi, ale také tu přijímáme hosty. Ačkoliv se to někomu může zdát příliš přehnané, osvětlení by zde mělo být úměrné potřebám. Pouhé jedno centrální světlo, bez regulace, bude znamenat tak trochu problém.

led žárovky

Vůbec se nemusíme bát, vybavit tuto místnost vícero osvětlením, tak aby bylo příjemné pro všechny. Neměla by zde chybět čtecí lampa, pro navození intimní atmosféry se bude hodit například lampa s regulací světla, police nám mohou osvítit LED pásky a nemusíme je vlastnit pouze v jedné barvě a obrazy, dekorace nebo další umělecké artefakty krásně osvítí bodové osvětlení. Že je to moc svítidel a kdo ví, jak pak dopadne účet za elektřinu? Ano svítidel je zde dostatečné množství, a pokud se vybaví LED žárovkami, tak rozhodně to nezruinuje naše konto.

lehké světlo

Bodová svítidla

Jejich jednoduchá instalace a u některých možnost i vyklápění, je ideální pro zvýraznění některé části místnosti. LED žárovky jsou přímou náhradou za halogenové bodové. Často se jim říká bodovky. Díky tomu, že jsou náhradou, tak se skutečně nemusí dělat přestavba svítidla. Například LED žárovka gu 10 má stejnou patici jako byly u předešlých typů. Jen je zkrátka úspornější a má vysokou svítivost. Dokonce když jí pořídíme vestavný rámeček, tak z ní uděláme skutečně nádherné a luxusní svítidlo. Její další a velké plus je, že když se rozsvítí, tak ihned se rozzáří do plného výkonu a neproblikává. Je to také dané tím, že většinu energie přemění na světlo a ne na teplo, jak jsme byli zvyklí u klasické žárovky. Tím se zase nepřehřívá a bude přirozeně svítit.

malá světýlka

Jak vnímáme světlo:

Teplé bílé světlo – je pro nás útulné a velmi příjemné, zkrátka přirozené.
Neutrální bílé světlo – povzbuzující, takže nás jakoby podporuje v nějaké činnosti.
Denní bílé světlo – tak to potřebujeme k naší koncentraci a pohodě.
Světlo je něco, co je pro nás přirozené a nová technologie nám umožňuje jej přinést do našich domovů. Pořizovací cena sice může být vyšší, ale rozhodně nám vydrží pěknou řádku let.

Číst dále

Travnaté porosty pro rekreační účely a sportoviště


Zakládání trávníků vyžaduje určitá pravidla, a jestliže je travnatý porost prorostlý plevelem, tvoří drny, anebo je vysázen na nestejnoměrném podloží, a to z více jak z padesáti procent, je výhodnější založit porost nový. Ten se vysazuje ze semen pěstovaných jako kulturní zahradnická rostlina. Měli bychom se vždy ujasnit o následujících skutečnostech:
anglický trávník.jpg

·         O jaký typ se bude jednat, zda bude pouze okrasný, reprezentační porost, nebo bude sloužit pouze pro rekreaci rodiny jako užitkový, nebo zda to bude volně rostoucí terén s náletovými květinami. Přirozeně rostoucí travnaté směsi vysazujeme do míst, kde se tráva seče jen několikrát do roka, většinou v parcích nebo sadech.

·         Jak bude porost využíván a zatěžován, jak často se po něm bude chodit a k jakým účelům bude sloužit. Rozdíl je mezi golfovým hřištěm, okrasným terénem, sportovištěm typu fotbalového hřiště, kvetoucí loukou, anebo plochou pro sklizeň čerstvého kvalitního krmiva pro domácí zvířectvo.

·         Jak bude časově náročný na údržbu (závlaha, pravidelné sekání, provzdušnění, případně prořezy.

·         Volba typu osiva – na trhu je k dispozici několik druhů, které rozlišujeme většinou podle účelovosti, např. hřištní traviny, golfové, standardní směsi, okrasné či anglickétrávníky, směsi s příměsí jetele pro krmivo a sklizeň sena. Balení jsou dostupná od malých sáčků na přiosev od půl kilogramu až po pytle 2, 10, nebo 20 kg.
zajíc s jetelem.jpg


Příprava půdy před výsevem travního semene


Před výsevem se plocha očistí od kamenů, drnů, zbytků kořenů stromů, stavebních sutin a dalších odpadků, a především od výhonků a kořenů plevele. To je možné buď ručně, anebo snazším způsobem některým z osvědčených a doporučených přípravků, např. Touchdown nebo Roundup. Některé půdy je nutno osadit závlahovým systémem či drenážními trubkami položenými do směsi písku a štěrkopísku. Zemina se následně prokypří a pohnojí průmyslovým typem hnojiva NPK (s obsahem draslíku, fosforu a dusíku). Do kyselých zemin se přidává neutralizační vápno a těžkou půdu smícháme s rašelinou, s pilinami, nebo proleželým kompostem.

Číst dále