Je nebankovní americká hypotéka vhodná pro náš trh?

Není pochyb o tom, že hypotéka patří k nejběžnějším způsobům financování bydlení. Mnoho lidí si s její pomoci pořizuje vlastní dům, byt či pozemek. Ačkoliv je totiž, podobně jako téměř všechny půjčky, finančně nevýhodná, je to pro mnoho lidí prakticky jediný způsob, jak si splnit sen o vlastním bydlení.

A není pochyb o tom, že bydlet ve vlastním má mnoho výhod. Je to například fakt, že se nemusíte strachovat, zda vám majitel prodlouží smlouvu. Zároveň také nemusíte každý měsíc platit za to, že danou nemovitost můžete užívat. A všichni víme, že nájmy například v Praze nejsou zrovna nejmenší.

hypoteka5

V neposlední řadě je zde také fakt, že si onu nemovitost můžete upravit, jak chcete, aniž byste se museli majitele ptát, zda vůbec můžete, vzhledem k tomu, že majitelem jste vy.

Jak je vidět, výhody jsou nesporné. Avšak otázkou je, který z mnoha typů hypotéky zvolit. Přeci jen jich je na trhu poměrně mnoho, a každý z nich má jiné podmínky, které musíte splňovat, aby vaše žádost byla schválena, stejně jako jinou výši úroků i jiných poplatků. Navíc nabídka se neustále mění, jsou stále nové a nové druhy.

Jedním z těch poměrně nových je nebankovní americká hypotéka. Ta je u nás poměrně nová, ačkoliv ve Spojených státech Amerických se jedná o běžný model. Hlavní rozdíl oproti těm, na které jsme zvyklí, je ten, že zde není potřeba ručitel. Ručí se totiž samotnou předmětnou nemovitostí. Ta je, až do úplného zaplacení celé částky, včetně veškerých úroků a poplatků, majetkem firmy, která peníze poskytla.

hypoteka4

Jak již bylo řečeno, jedná se o relativně nový typ. Nabízí se tedy otázka: má u nás vůbec šanci? Stane se i zde tak populární, jako ve své domovině?

Popravdě řečeno, není to moc pravděpodobné. Hlavním důvodem je, že se podstatně častěji stěhujeme. Navíc asi jen málokdo z nás bude šťastný, že bude bydlet v cizím domě, ačkoliv po několika letech bude jeho, pokud vše půjde dobře.

Přesto si své klienty najde. Bude však trvat ještě dlouho, než se stane něčím běžným. A kdo ví, zda tato doba vůbec nastane.

About the Author