Loňské teroristické útoky stály britskou ekonomiku 3 miliardy liber


Studie provedená společností RAND Europe se zabývala účinky terorismu na růst HDP v celé EU a využívala ekonometrické modelování k odhadu možných dopadů útoků na hospodářství. Výzkumní pracovníci zjistili, že zatímco nákupní návyky spotřebitelů zůstaly po útocích v zásadě nezměněné, investice vykazovaly sestupný trend částečně proto, že lidé nestaví do popředí svých zájmů úspory do budoucna, nýbrž žijí spíše daným okamžikem.
dvacet liber.jpg
Vlivem teroristických útoků se může změnit rovněž ekonomické chování jednotlivých společností a nižší investice a podnikatelské výdaje se následně projevují v hospodářské produkci.
nitkový kříž.jpg
Údaje ukázaly, že pět teroristických útoků, k nimž došlo ve Spojeném království v roce 2017 ve Westminsteru, Manchesteru, na londýnském mostě, Finsbury Parku a Parsons Green, potenciálně vedlo k ekonomické ztrátě ve výši 3,5 miliard eur z HDP. Výzkum rovněž ukázal, že druhou největší ztrátu za posledních 12 let utrpěla Francie, a to ve výši 43 miliard eur, následovaná Španělskem, které přišlo o 40,8 miliard eur. Celkové náklady v rámci EU v letech 2004 až 2016 se odhadují na 180 miliard eur. RAND Europe také uvedla, že značný dosah teroristických útoků prostřednictvím velkého počtu médií a kanálů podstatně navyšuje počet lidí a společností, které by mohly být útoky psychicky zasaženy, což se promítlo i do jejich ekonomického chování.
kabina telefonní budky.jpg
Marco Hafner, hlavní ekonom RAND Europe, který analýzu vedl, uvedl: „Průzkum vysílá jasnou zprávu, že teroristické útoky mohou vést k řadě psychologických efektů, které způsobují, že lidé a podniky mění své ekonomické chování. Někteří lidé například přestávají vytvářet plány do budoucna a žijí více okamžikem. Tyto efekty mohou mít vliv na spotřebu a spoření, konkrétně na nárůst spotřeby a omezení spoření a míry investic jednotlivých společností. Konečným výsledkem jsou pak ekonomické ztráty po celé Evropě.“

About the Author