Rubrika: Technika

„Nekonečně“ recyklovatelný plast

Zatímco plasty mohou být na jednu stranu neuvěřitelně užitečné, jejich negativní vliv na životní prostředí je v posledních letech stále patrnější a současný způsob recyklace plastů je považován za nedostatečný. Materiál, který vytvořil profesor Eugene Chen, má mnoho stejných vlastností jako klasický plast, včetně pevnosti, životnosti a odolnosti vůči teplu. Nicméně na rozdíl od konvenčních plastů může být převeden zpět na molekuly, které snadno vytvoří svou původní strukturu.

plastové láhve

Tento proces "chemické recyklace" lze provádět bez toxických chemikálií nebo intenzivních laboratorních procedur a vědci si myslí, že materiál má potenciál i pro průmyslové využití. Polymery totiž mohou být chemicky recyklovány a znovu použity v zásadě po nekonečně dlouhou dobu. Sami vědečtí pracovníci prohlašují, že uvedení chemicky recyklovatelné polymerní technologie na trh je jejich snem.

Vzhledem k tomu, že jejich nový materiál lze snadno převést do jeho užitečné původní formy, jeho hodnota může být obnovena a materiál by mohl být potenciálně použit znovu a znovu, což by zabránilo negativnímu dopadu plastů na životní prostředí a snížilo poptávku po nových plastových materiálech. Nadměrné užívání plastů, a zejména pak plastů na jedno použití, totiž vedlo k masivnímu globálnímu znečištění. Plastům trvá stovky let, než se v přírodě rozloží, a když se rozpadají na stále menší částice, mohou být podle vědců požity živočichy.
podání zeměkoule

Odborníci předpovídají, že do roku 2050 bude v moři více plastu než ryb. Studie navíc dokumentují přítomnost malého množství plastových vláken a hnojiv v arktickém ledu. Jedním z nejvýznamnějších faktorů, od kterých se tento problém odvíjí, jsou nedostatky současného systému recyklace. V současné době je recyklováno pouze 5 % vyrobených plastů, které se převážně přeměňují na výrobky s nízkou hodnotou, které pak nejsou znovu recyklovány.

Číst dále

Seznamte se s Windows 10 S

Od jeho odhalení uběhly již dva roky, přesto je pro mnoho uživatelů stále jednou velkou neznámou. Řeč je o operačním systému Windows 10 S. Nejmladší OS od Microsoftu byl navržen pro maximální bezpečnost uživatele, bohužel na úkor jiných funkcí. O co se jedná?

opravář u monitoru

Nároky na operační systém pro vzdělávací účely jsou celkem snadno pojmenovatelné – bezpečnost a rychlost, a právě zde se verze S inspirovala. Nejnovější Windowsy nabízejí jednoduchost, svižnost a především již zmiňovanou bezpečnost. Rozdíl mezi běžnými desítkami a “eskem“ je totiž především v tom, že verze S podporuje pouze programy a aplikace z Windows Store. V praxi to znamená jediné – žádný software z cizích zdrojů. Tímto opatřením je Microsoft schopný zaručit uživatelům naprosto minimální riziko, protože všechny programy před uveřejněním ve Windows Store sám pečlivě testuje. Pokusíte-li se stáhnout program odjinud, systém vám to jednoduše nedovolí a v lepším případě nabídne alternativní software z oficiálně dostupných aplikací.

Nevýhodu může pro uživatele představovat také jeden jediný prohlížeč a tím je Microsoft Edge. Mozillu, Chrome ani Operu totiž v oficiálním obchodě pro Windows nenajdete. Kromě prohlížeče se zde navíc musíte spolehnout také na jediný vyhledávač a tím je Bing.
microsoft notebook

Je ale třeba vyzdvihnout i jeho přednosti. Systém nastartuje již za 15 vteřin, šetří baterii zařízení a díky oddělení běžících aplikací od samotného operačního systému zabraňují změnám v registrech, což je opět plus k bezpečnosti.

Pro školy a studenty se jedná o skvělou volbu – poskytuje jim kompletní balíček Office 365 zcela zdarma a ukládání souborů je standardně nastaveno na úložiště OneDrive, což umožňuje plynule pokračovat v práci z kteréhokoli jiného zařízení přesně tam, kde jste skončili, ať už v učebně či doma.

Pokud se rozhodnete, že tento operační systém není váš šálek čaje, existuje možnost zpoplatněného upgradu na verzi Windows 10 Pro, která již umožňuje všechno, na co jsme běžně zvyklí, od použití libovolného softwaru až po volbu preferovaného prohlížeče.

Číst dále

Zkuste se obrátit na půjčovnu dodávek

Pokud vlastníte řidičský průkaz skupiny B a nemáte problém s řízením většího auta, například dodávky, tak takové řešení se vám bude určitě zamlouvat. V dnešní době si zapůjčit auto na nezbytně nutnou dobu, není žádný problém. Samozřejmě se musí dodržet určitá pravidla, ale to platí u každé zapůjčené věci. Většinou jsou k dispozici různé druhy nákladních automobilů, takže si můžete vybrat s plochou tak velkou, která bude odpovídat vašim požadavkům. Výhoda je, že nejste závislí na řidičích nebo omezeni další osobou. Vše si korigujete naprosto sami, podle vlastního tempa a uvážení.
dodávkový vůz.png

Pronájem má svoje podmínky

Vše záleží na domluvě, typu auta, počtu dnů, zdali se budete pohybovat v České republice nebo vycestujete do zahraničí. Další možnost je zapůjčení vozu i s řidičem, ovšem pak musíte počítat s vyšší cenou za pronájem.
O zapůjčení vozu se sepíše smlouva mezi provozovatelem a uživatelem. Uživatel může být pak soukromá osoba, firma nebo právnický subjekt. Převážně se pak liší podmínky pronájmu.
bílá dodávka ford.jpg

V ceně je obsaženo:
– domluva o celkovém počtu najetých kilometrů
– kdy a v kolik hodin si vůz vyzvednete a kdy ho vrátíte, většinou je stanovena denní sazba, ale také se můžete setkat se slevou, pokud si dodávku zapůjčíte na více dnů
– zákonné i havarijní pojištění
– dálniční známka
– asistenční služba
– také uzavřete dohodu o tankování pohonných hmot
Doklady, které nutně potřebujete:
– musíte se prokázat dokladem totožnosti a budete potřebovat dva
– pokud podnikáte, tak určitě živnostenský list
– může být požadován výpis z obchodního rejstříku
– pokládáte zároveň kauci, která je vratná
– další informace se dozvíte při zapůjčení vozu
klíče od dodávky.jpg
Půjčovna dodávek se mnohdy stala velkou oporou podnikatelům, kdy se porouchal jejich vůz, a nemohli vyjít vstříc zákazníkovi. Zapůjčením vozu pak mohli v klidu dokončit svoji zakázku, aniž by zadavatel přišel k nějaké újmě. Součástí zápůjčky mohou být i různé doplňky, jako je navigace, rudl nebo další potřebné věci k běžnému provozu. Veškeré informace vám pak poskytnou zaměstnanci půjčovny.

Číst dále