Becket


Patříte mezi milovníky starých historických filmů? Fantastická okázalá výprava, úchvatná hudba, dlouhá stopáž, ale především mistrné dialogy, kterých současná uspěchaná kinematografie už snad ani není schopna.

Ben Hur, Spartakus, Kleopatra nebo Lawrance z Arábie, Lev v zimě a celá řada dalších. Jedním z nejlepších historických filmů je nepochybně anglický film Becket.
oltář v katedrále

Jedná se o drama z roku 1964 na motivy divadelní hry Jeana Anouilha. V hlavních rolích se můžeme setkat s Peterem  O\’Toolem a Richardem Burtonem. Jedná se o spor, který nastal ve dvanáctém století mezi králem Jindřichem II. a kardinálem Thomasem Becketem.

 

Jindřich II.

Jindřich II. Byl významný panovník, manžel slavné Eleanory Akvitánské, první král z rodu Anjou, otec neméně slavného krále Richarda Lvího srdce. Jindřich byl neklidného ducha, což se projevovalo jeho zálibou v ženách, neustálou činností a vznětlivostí. Jindřich si velmi oblíbil Thomase Becketa, svého lorda kancléře, se kterým se vydával na své dobrodružné cesty, kde nechyběl lov, ženy a dobré víno.

Když zemřel cantenburský arcibiskup, král se zasadil o to, aby se novým arcibiskupem stal právě Thomas. V Anglii platilo, že cantenburský arcibiskup byl obvykle v opozici s anglickým králem a proto král hledal především spřízněnou duši. Šeredně se ovšem zmýlil.

 canterbury cathedral

Nejvýznamnější anglický světec

Thomas Becket dosud neméně lehkomyslný než samotný anglický král si v pozici arcibiskupa uvědomuje zodpovědnost úřadu, který mu byl svěřen. Jindřich II. Je sice král, ovšem Thomas se ve své nové roli zodpovídá především samotnému Bohu a spor král versus Bůh prostě Jindřich II prohrává. Výsledkem vzájemných sporů mezi králem a arcibiskupem dopadne tragicky. Král nechává arcibiskupa a svého někdejšího přítele popravit. Ovšem již krátce po té, je Thomas Becket blahořečen a krátce na to také kanonizován (prohlášen za svatého). Thomas Becket patří mezi nejvýznamnější anglické světce.


About the Author