Rubrika: Auto moto

Mobilní telefony za volantem jsou potenciální hrozbou


Česká republika se řadí k státům světa s velmi hustou a kvalitní dopravní infrastrukturou. Dálniční síť je stále modernizována a na obnovu silnic a dálnic jsou vynakládány nemalé prostředky ze státní pokladny. S výjimkou většiny silnic II. třídy, kde se prakticky jen sporadicky objevují výstrahy oznamující práci na silnici, je republika doslova poseta dopravními omezeními. Řidiči jsou často vystaveni nepříjemnostem v podobě tvorby nového asfaltového povrchu, rozšíření a zpevnění krajnice, opravy podemletého břehu atd. Částečné uzavírky jednoho jízdního pruhu dopravu komplikují a podle statistických údajů právě v těchto místech také dochází častěji k dopravním nehodám, než na přehledných úsecích, kde je předvídatelný provoz.
auto opel

Stupně ohrožení

Podle nejnovějších průzkumů zaměřených na bezpečnost silničního provozu bylo zjištěno, že každá maličkost, která řidiče rozptyluje při jízdě, zvyšuje pravděpodobnost dopravní nehody. Přehled stresujících faktorů a potenciálně nebezpečných situací lze sestavit do tabulky podle stupňů nebezpečnosti (zjednodušený model bez povětrnostních vlivů):
Stupeň 1 – nejmenší riziko, které představuje jízda v denních hodinách v době nejmenšího provozu (časné ráno, nedělní ráno, sváteční ráno – vánoční svátky, Nový rok) na silnicích II. třídy, bez uzavírek a dopravních komplikací.
Stupeň 2 – malé riziko vzniká za jízdy v nočních hodinách mezi půlnocí a 4. hodinou ranní v době nízkého provozu na silnicích II. třídy, I. třídy, a na dálnicích.
interiér vozidla
Stupeň 3 – střední riziko – nižší provoz v podvečerních hodinách a nočních hodinách od 22. do 01. hodiny ranní mimo sídla nad 5 tisíc obyvatel.
Stupeň 4 – vyšší riziko – běžný denní provoz na komunikacích I. a II. třídy, na dálnicích mimo sídla nad 5000 obyvatel.
Stupeň 5 – vysoké riziko – běžný denní provoz ve větších městech nad 5 tisíc obyvatel.
ráfky kola
Stupeň 6 – maximální riziko – provoz ve špičce na dálnicích, v městských aglomeracích, částečné uzavírky, práce na silnici, dopravní nehody na silnici v obou směrech a také rozptylování řidiče jakoukoli manipulací s mobilním telefonem v kteroukoli denní i noční dobu (handsfree, hovor přes sluchátka, přímý hovor, psaní SMS zpráv a další práce s telefonem).
Jak se k těmto statistickým údajům postaví legislativa, ukáže čas. Dá se však předpokládat, že zákaz používání mobilních telefonů při řízení vozidla i s handsfree může přijít v brzkém horizontu.

Číst dále

Vize se stává realitou!

Toto je velmi dobrá zpráva pro fanoušky a nadšence do hry Gran Turismo. Slavná Audi E-tron Gran Turismo se zhmotní již tento víkend, 14. dubna 2018, na svém prvním závodu v Římě. Jistě se shodneme, že tento vůz je tváří budoucnosti elektronického pohonu a budoucnosti samotné. Spoustě lidí se nelíbí, že by měl být klasický benzinový či naftový motor nahrazen elektronikou, ale musíte uznat, že doba se mění a stále se inovuje. Pokrok se zkrátka zastavit nedá. Mít elektrický pohon v autě nemusí být špatné, jde jen o to, technologii zdokonalovat. Audi R8 E-tron nebyla zrovna vhodným předobrazem těchto inovací, ale Audi E-tron Gran Turismo by mohla, protože si její vývojáři dali hodně záležet.
audi na veletrhu

Tento vůz se nechal inspirovat stylistickými prvky a barevnými kombinacemi slavné Audi 90 quattro IMSA GTO, která v roce 1989 ohromila fanoušky motoristického sportu. Mezi slavné jezdce patřil Hans-Joachim Stuck, Walter Röhrl, Hurley Haywood a Scott Goodyear. Co však bude typické pro modely e-tron, je obrácená maska chladiče v barvě karoserie.

Audi E-tron Gran Turismo rovněž disponuje pohonem všech kol, s variabilním rozdělováním hnací síly. Pod kapotou má tři elektromotory, každý s výkonem až 200kW. Nejvyšší výkon, který dohromady poskytují je 600kW (815 koní) a z 0 na 100 km/h zrychlí za necelé 2,5 sekundy. Dva z těchto motorů pohání zadní nápravu, třetí žene svou sílu na přední. Tento závodní automobil disponuje pohotovostní hmotností 1450 kilogramů a výkonovou hmotností 1,78 kg/k. Přitom je celá hmotnost přesně rozdělena mezi přední a zadní nápravu.
závodní auta

Doufejme, že Audi E-tron Gran Turismo v Římě zazáří. Za volant tohoto skvostu usedne bývalá jezdkyně DTM, Rahel Freyová. Zákazníci a nadšenci do značky se čtyřmi kroužky budou mít jedinečnou možnost se v tomto unikátu svézt jako spolujezdci po městských okruzích Formule E, již od 14.4.2018 v Římě.

Číst dále

Jak se psala historie aut

Bez auta bychom si dnes život jen těžko dokázali představit. Kam se podíváme, jsou auta, v jedné domácnosti jsou dnes klidně i dvě nebo tři auta, parkoviště praskají ve švech a hromadnou dopravu využíváme spíš jen v případě nutnosti nebo jako příjemnou změnu. Doby, kdy se všude chodilo pěšky a k dopravě většího nákladu nebo více věcí se používali jen koňské povozy jsou dávno ty tam. Víte, kdy nastal ten přelomový okamžik a světlo světa spatřil první automobil?

vůz z staré světové války

Vynález, který změnil svět

Největší zlom v automobilovém průmyslu je datován do 18. století, kdy se poprvé úspěšně povedlo zkonstruovat první vozidla poháněné parním strojem. Vůbec první parní stoj, který jezdil a dokázal uvézt až čtyři lidi, se poprvé úspěšně rozjel v roce 1769. Auto jelo rychlostí jen 9 km/h, ale i tak už to byl úspěch. Auto jelo a uvezlo lidi. Začátek 19. století pak stále ještě patřil páře, ale velký zlo nastal v druhé polovině 19. století. Tehdy se konstruktérům podařilo dát do pohybu a provozu první spalovací motory a auta, která známe dnes, se pomalu začala rýsovat. Mezi lety 1862 – 1866 se podařilo vyvinout vůbec první čtyřdobý spalovací motor.
staré závodní auto

Vývoj dnešních automobilů

Auta do té doby byly svým způsobem pořád nedokonalé. Ale i tak to byl na tu dobu a při tehdejších možnostech neuvěřitelný úspěch a svět šílel. V roce 1885 se pak podařilo, rozjet výrobu automobilů ve větším měřítku a výroba, kterou započal Karl Benz, se dnes považuje za zrod a vývoj dnešních automobilů. V roce 1897 sestrojil Němec Rudolf Diesel první a provozuschopný vznětový motor. To jméno vám určitě něco říká, že? Německo tak bylo rájem automobilů, ale ani u nás v České republice se nezahálelo. Úplně prvním autem vyrobeným u nás byl automobil vyrobený v adamovském podniku a to v letech 1888 – 1889. Ten ovšem moc nefungoval a tak je slavnější jeho nástupce – první funkční automobil vyrobený v České republice, který byl postavený v Kopřivnické vozovce. 

Začátky byli slibné, následující roky už byly sestrojovány i nákladní automobily a celý automobilový průmysl zažíval velký úspěch. A je tomu tak až do dnes.

Číst dále

Dopřejte i Vašim dětem zdraví pohyb

Přesně tak, trampolína 305 cm je skvělou skákací zábavou, která dostane Vaše děti od počítače a televize a budou konečně zase trávit více času venku se svými kamarády a ještě navíc udělají něco pro své zdraví. Dnes je bohužel taková doba, že děti se raději baví s kamarády přes internet a mobil a přitom sedí u počítače či televize. Často musíte vynaložit velké úsilí, abyste je dostali ven na čerstvý vzduch. Pokud jim ovšem pořídíte na zahradu tuto skvělou skákací zábavu, tak budou jistě chtít jít ven i sami od sebe.

holčičí zábava

Při skákání https://www.maminka.cz/clanek/8-zasad-bezpecneho-skakani-na-trampoline-nejzranitelnejsi-jsou-deti-do-6-let si užijí nejen zábavu, ale také zpevní svaly, zlepší koordinaci pohybů a zvýší imunitu. Prostě a jednoduše jde o jednoduchý pohyb, který je prospěšný celému tělu. Navíc si zábavu na trampolíně 305 cm nemusí užívat pouze Vaše děti. Díky její pevnosti a kvalitním materiálům si můžete tuto skvělou zábavu užívat i Vy dospělí. Můžete také udělat něco pro své zdraví a užít si zábavu se svými dětmi.

Každopádně při výběru trampolíny 305 cm musíte dávat velký pozor na podezřele levné nabídky od necertifikovaných obchodníků, kteří nabízejí nejrůznější nekvalitní napodobeniny, které jsou vyrobeny z šizených nekvalitních materiálů a Vaše děti by si na nich mohly ublížit. My Vám nabízíme certifikované značkové vysoce kvalitní produkty za velmi příznivé ceny a máme pro Vás připraveny i nejrůznější slevové a velmi výhodné akce. Stačí k nám jen nahlédnout a jistě i Vy si u nás vyberete.

skákání na dvorku

Každá trampolína 305 cm je vybavena ochrannou sítí, ochranným krycím límcem, který zakrývá pružiny a samozřejmě pevnými celokovovými schůdky. Na výběr máte z několika velikostních variant, ale také barevných odstínů a samozřejmostí je doprava až k Vám domů zdarma a to po celé naší republice. Vám stačí si pouze vybrat tu, která potěší Vaše děti a bude zdobit Vaši zahradu. S našimi produkty budete zajisté spokojeni.

Číst dále

S novým tažným zařízením k většímu využití vozu

Pro někoho zastaralé auto, pro někoho dříč, který toho zvládne skutečně mnoho. Škoda Felicia je vůz, který se zapsal do historie českých vozů. Jedná se o velmi oblíbený vůz, který i přes dnešní pokročilou dobu má své místo mezi českými řidiči. Jestliže uvažujete nad tím, že tento vůz využijete na sto procent a pořídíte mu tažné zařízení, pak věřte tomu, že nejde o nikterak špatnou volbu. Naopak, budete velmi překvapeni, co s tímto vozidlem dokážete. Bude to možnost zatáhnout za svůj automobil i větší vlek, a to za jakýmkoliv účelem. Tažení karavanu nebo malého vozíku, to všechno se vám nyní otevře.

tahač

Stačí to vyzkoušet a nebudete se stačit divit

Když chcete využít potenciál tohoto prvku skutečně naplno, měli byste si ověřit, že s tímto tažným zařízením Felicia budete spokojeni. Jak to však udělat? Můžete se například orientovat dle samotného sortimentu, kde najdete mnoho zajímavých produktů. Mezi těmito produkty si můžete pohodlně vybrat, načež nic nebude bránit tomu, abyste uskutečnili výběr, který povede k většímu využití vašeho vozidla.

Proč zainvestovat do tažného zařízení?

Další prvek pasivní ochrany řidiče a posádky
Možnost vozit za vozem nejenom přívěsné vozíky, ale také držáky na jízdní kola
Existuje mnohem více důvodů, proč je tento prvek tak oblíbený a proč byste jej měli mít na své voze i vy. Jakmile se pro něj rozhodnete, nic nebude bránit využití jeho potenciálu opravdu naplno. Nebojte se tedy této možnosti, která povede k většinu využití vašeho vozu, a tedy celkové radosti z každého vyjetí od vašeho domu.

karavana

Bohaté možnosti, které stojí za to

Ať už se pro tento prvek rozhodnete z jakéhokoliv důvodu, vždy budete mít jistotu, že pro svůj vůz děláte opravdové maximum. Právě proto se vyplatí tohoto prvku využít a dopřát si tak rozšíření možností svého vozu, což je něco, co by mělo být vaším cílem.

Číst dále