Které si spolu rozumí?

Jak tedy postupovat při výběru „osazenstva“? Víte, jakédruhy zvolit, aby pro něbylo společnésoužitíprospěšné, aby jste vytvořili ekosystém, kde zeleninu chráníbylinky a květiny lákajícísvou barvou a vůněmi přirozenénepřátele škůdců? Poradíme vám, jak na to.
fialové bylinky 

Společně je jim dobře

Společným pěstováním vhodných rostlin se spouštíužitečnéchemicképochody. Ty vedou k tomu, že se rostliny vzájemněpodporujív růstu a chráníse před chorobami a škůdci. Bylinky vylučujívůně. Ty ovšem nemusívonět některým škůdcům. K tomuto účelu jsou vhodnénapříklad aromatickámáta, levandule, tymián, estragon nebo rozmarýn. Jejich nasazením mezi zeleninu odpudíte škůdce a vyhnete se použitípesticidůči herbicidů. Pro půdu potřebnéhnojivo můžete takézískat z některých rostlin, zajistíjejíobohacenío dusík. K tomu jsou vhodnénapříklad fazole. Některérostlinky zase mohou sloužit jako takové„lapače“škodlivého hmyzu. Například heřmánek lákámšice.
 slunečnicové pole

Harmonické soužití

Aromatickébylinky, kterézaháníslimáky sázejte k salátu. K okyselenípůdy, kterésvědčítřeba kanadským borůvkám je dobrévysadit na jejich stanovištěmenšíborovičku. Brokolici a zelípomáhározmarýn. Chráníje před škůdcem květilkou zelnou, postrachem mnoha zahrádkářů. Fazole se doporučujípěstovat s mrkví, dodávajído půdy pro ni nezbytnýdusík. Před škůdcem merulímrkvovou chránímrkev, pokud je v jejíblízkosti na záhonu cibule, majoránka nebo rozmarýn.
 

Hodně vůně, méně mušek

Tak třeba petržel umístěte blízko rajčat, ředkviček či fazolí. Tymián zase pomáháodpudit obtížnémušky od rajčat, růžičkovékapusty a zelí. Estragon je výrazným přírodním repelentem pro většinu druhůzeleniny. Kopr je dobrýtakék zelenině, jeho semínka jsou schopna uchytit se takřka všude. Heřmánek skvěle doplňuje aromatickébyliny, u nichžpodporuje tvorbu esenciálních olejů.
 zeleninový truhlík

Květiny

Slunečnice vytvářejístinnémísto pro saláty, kterépři umístěnína místěméněchráněném před slunečními paprsky jdou rychle do květu. Měsíček lékařskýzasazenýmezi zeleninu lákávčely a motýly. Kvete skoro celou sezónu. Zabere takémísto, kteréby na záhonu obsadil zcela určitěplevel. Krásnéoranžovékvěty můžete usušit a použít na přípravu výborného zdravého čaje.

About the Author