Klavíristé do důchodu!

Uplynuly dva roky od jeho uvedení na trh a stále je jedničkou. O kom je řeč? Přece o systému Spirio, který je součástí klavírů firmy Steinway. Myslíte si, že jde o nějaký levný čínský výrobek? Právě naopak. Firma Steinway je americko-německým výrobcem klavírů s více než stoletou tradicí a její výrobky jsou kvalitní a poctivě udělané.
e housle
V roce 2015 se uvedení Spiria na trh zdálo jako výkřik moderní techniky, který nebude mít dlouhého trvání. U hry na klavír přeci záleží, jak klavírista klávesu stiskne, jaký má úhoz a nikdy se zcela nedrží předepsaného rytmu, protože hudbu cítí. To samé ale umí elektronický systém napodobit. Steinway zachoval klasickou mechaniku, ale přidal k ní důmyslné elektronické ovládání. Každé kladívko je tak schopno uhodit do strun tisícem různých typů úderu, podobně pedál má více než dvě stovky pozic. To znamená, že klavír nehraje jako by na něj hrál jeden klavírista, ale jakoby se u něj střídaly desítky interpretů. Očekávání všech tak jistě předčil.
Čím určitě nepřekvapil, je cena. Systém Spirio si k samotnému klavíru Steinway doobjednáváte za 15 000 dolarů, přičemž vybírat si v Evropě můžete jen ze dvou modelů, klasického dlouhého koncertního piána a jeho kratšího bratříčka. Soubor skladeb, které klavír umí hrát je uschován v archivu, ze kterého si vybíráte přes svůj iPod. Všechny skladby jsou uloženy v té nejvyšší kvalitě, aby byla jejich autentičnost zachována.
ipod a sluchátka

Hurá na cesty!

Snad potěším i vášnivé klavíristy, kteří si po přečtení předešlých odstavců rvali vlasy a naříkali: „Kam ta doba spěje!?“. Nezoufejte, poptávka po klavíristech díky vysoké ceně a nárokům mechanicko-elektronického systému jistě hned tak neklesne. Moderní technologie přináší i něco pro klavíristy a to piáno na cesty. Nemyslete si, nejedná se o žádný „keyboard“ s osekaným počtem kláves.
klávesnice piana
Na trhu jsou k dostání „roll up keyboardy“, což jsou vlastně svinutelná měkká klaviatura s maximálním rozsahem 88 kláves a cenou okolo 150 dolarů. Pravda zvuk není příliš dokonalý a zpravidla jen ve formátu midi, ale k dostání jsou i verze s pedálem, takže třeba pro pravidelné cvičení dětí na prázdninách je to volba skoro ideální. Podobnou možností jsou skládatelné klávesy Infinity, které také připojíte ke svému iPodu.
 

About the Author