Rubrika: Elektro

Netrpí naše lednice?

Lednička je jedním z nejlepších vynálezů moderní doby. Jako taková si jistě zaslouží z naší strany dostatečnou péči. Pak nám bude sloužit dlouho, bezpečně a úsporně. Máme několik tipů, co pro to udělat.
 
Vhodně ji umístíme
Postavit lednici na to správné místo, to je základ. Každý stupeň teploty v místnosti navíc může hrát roli ve zvyšování spotřeby. Nejvhodnější je z tohoto hlediska, pokud je tam, kde je teplota asi 20°C. Dále je důležité zajistit kolem spotřebiče dostatečný prostor. Jednak z důvodů snadného přístupu do její vnitřní části. Myslet ale musíme též na to, že v zadní části jsou kompresor a kondenzátor. Je odtud odváděno teplo. Lednice by proto měla být umístěna minimálně 10 cm od zdi.
naplněná lednice
 
Udržujeme ji v čistotě
Lednice jsou (většinou) plné potravin. Je to tedy prostor velice náchylný k šíření původců onemocnění – nebezpečných druhů bakterií a plísní. Lednici myjeme pravidelně, alespoň 1 x za měsíc. Používáme roztok vody s octem nebo vody s jedlou sodou. „Navoněné“ dezinfekční přípravky by mohly způsobit nežádoucí ovlivnění chuťových vlastností uložených potravin. Potraviny balíme, nejvhodnější je použití krabiček z plastu, které se dobře myjí. Nesmíme zapomínat ani na čištění zadní části spotřebiče, odkud při úklidu vysáváme prach. Pravidelný úklid nás chrání nejen z hlediska hygienického. Předcházíme při něm i zbytečným ztrátám elektrické energie. I malá vrstva špíny na dveřích totiž může způsobovat jejich nedovírání a navyšovat spotřebu.
 mrazák v lednici
Nedáváme do ní teplé jídlo
Před uložením do lednice musíme vždy jídlo zchladit na pokojovou teplotu. Vše teplé uvnitř se samozřejmě podílí na navyšování vnitřní teploty a tím navyšování spotřeby energie nutné na ochlazování. Také se uvnitř sráží vodní pára a vzniká nežádoucí námraza. Zbytečné ztráty elektrické energie také způsobujeme příliš častým otevíráním dveří a dlouhým rozmýšlením (cože si to vybereme) u otevřené lednice!
 
Kontrola odmrazení
V dnešní době mají lednice většinou odmrazení automatické. I tak je dobré občas zkontrolovat, jestli námraza nezačala vznikat. Podle odborníků i námraza malého rozsahu navyšuje spotřebu elektrické energie dost významně.

Číst dále

Elektrické zubní kartáčky

Ústní hygiena je pro všechny velmi důležitá. Od dětí po nás dospělé. Ovšem čistit si zuby po každém jídle není pro mnohé skutečně možné, už vzhledem k vytíženosti nebo jiné možné překážce. Proto často sáhneme pouze po mentolových žvýkačkách. Takže bychom měli řešit řádné čištění zubů, alespoň ráno a večer. Nejdůležitějším je zvolit také čím a jak. Obyčejné tedy manuální kartáčky nejsou tolik dokonalé, nevyčistí všechny zubní prostory. Proto jsou vyvinuté speciální elektrické kartáčky na zuby, dásně a na mezizubní hygienu.

zdravé zuby

Jak a proč správně vybrat?

Stačí navštívit přímo obchod „elektro“ nebo tento typ kartáčku vyhledat na internetovém eshopu. Čištění těmito speciálními kartáčky se především liší od klasického tím, že projíždíme pomalu z jednoho zubu na druhý.
zubní kartáčky

Elektrické zubní kartáčky jsou vyrobeny s měkkými nebo tvrdšími štětinkami. V prodávaných sadách jsou většinou přiloženy i různé druhy výměnných nástavců. Proto lze použít i takový, který nám bude vyhovovat nejen za účelem vyčištění zubů, ale také na masáž dásní. Většina balení obsahuje navíc praktické držáky nebo cestovní pouzdra pro snadné přenášení. Víte, že existuje více typů?


·         Elektrické zubní kartáčky, také nazývané sonické. Jsou doplněny nabíječkou a vydrží déle.


·         Dobíjecí zubní kartáčky, pracují na stejném principu, jen jsou na klasické výměnné baterie.

 dentální hygiena

Při pořízení zubních kartáčků lze zakoupit i náhradní hlavice. Někteří výrobci totiž hlavice záměrně rozlišují barevností. Je to z důvodu toho, aby elektrický kartáček využil každý člen rodiny.

Pokud tedy ještě stále nevlastníte a váháte nad samotným pořízením, už neváhejte. Budete nadšeni a vaše domácnost, konkrétně koupelna bude vybavena o touto špičkovou elektrickou vychytávku. Pořizovací cena není příliš vysoká a už od 1000 Kč je sortiment na trhu k dispozici. Vzhledem ke každodennímu používání je skutečně vhodný pro všechny.

Číst dále

Muzika z jiného soudku

Vznikala v období 20. let minulého století, kdy amatéři nadšení do elektroniky a experti na strunné nástroje doslova spojili své síly a stvořili tento nástroj.
Tón se tvoří tím, že chvění struny vyvolá reakci elektromagnetických snímačů, které chvění převedou na elektrický proud. Tento proud se poté odvede do zesilovače.
Elektrické kytary se používají zejména v jazzu, z něhož se poté dostala také do rock’n’rollu a metalu.muzikant s kytarou
Kytary mají několik modelů. Mezi ty známější patří Telecaster a Stratocaster, které patří pod firmu Fender, jež se specializuje na výrobu právě elektrických nástrojů, jako jsou klavíry, housle a také kytary. Byly představeny začátkem padesátých let a přetrvaly až do teď. Další model je například Les Paul od firmy Gibson, ten je asi nejtypičtější a nejznámější, je pojmenován po kytaristovi, který jej vynalezl a je o něco starší než Fenderky, asi o 10 let, a liší se od nich tvarem a samozřejmě kvalitou, která je zde nižší.
Kolébkou všech modelů je Amerika.
Jako u každého nástroje i zde pochopitelně známe několik interpretů. Pár z nich si dnes představíme. Lese Paula, který je takovým otcem těchto kytar a pochází z New Yorku. Je také zodpovědný za přínosy pro hudební svět, a to v podobě přidání různých efektů jako jsou playback nebo delay efekt, což chápeme jako umělé tvoření ozvěn.černé kabely
Další z kytaristů je milovník cigaret, whiskey Jack Daniel’s a bývalý člen kapely Guns N‘ Roses Saul Hudson vystupující pod jménem Slash. Z kapely odešel v roce 1996 kvůli neshodám s Axlem. Po odchodu si však založil svou kapelu, kterou pojmenoval Slash’s Snakepit. Neuplynulo však mnoho let a do kapely se opět navrátil.
A posledním z nich je pro dnešek člen kapely Queen Brian May. Je vystudovaný fyzik a svou zálibu našel právě v elektrické kytaře, která mu krásně zapadla do jeho oboru. S Rogerem Tailorem po studiích založil skupinu Smile, kterou zpěvák opustil, a nahradil jej Freddie Mercury. Tímto momentem vznikla v roce 1971 jeho kapela Queen.

Číst dále

Skladné, pohodlné a moderní!

Když si vybavím dovolenou s rodiči pod stan, vzpomenu si, jak jsme s sebou balili spousty jídla, konzerv, kuchyňské nádobí včetně hrnců, pánví, plynovou bombu a vařič. Dnes už tomu naštěstí není, protože ve spoustě kempů se nachází stánky s občerstvením. Pokud, ale cestujete s početnou rodinou, bude vás víkend stát hromadu peněz a, tak se dovolená prodraží. Samozřejmě, když si pronajmete chatu, nějaký vařič či dokonce kamna, sporák jsou součástí vybavení. Ale tahat se s kuchyňským nádobím? Slyšeli jste už někdy o elektrických pánvích, nebo remoskách? Ano, remoska, není nový pojem, již se používá od 50. let, ale dnes jsou moderní a vylepšené!
Představte si, že na vaření, pečení, dušení, smažení, zapékání, rozmrazování, ohřívání vám bude stačit pouze jeden hrnec, případně pánev! No není to senzace.
pražma s chřestem
Výhody:
•      Skladné na cestování.
•      Snadná manipulace a ovládání (v podstatě stačí strčit pouze do zásuvky).
•      Objem může být 2 až 4 litry.
•      Dostupné, levné (cena se odvíjí od parametrů).
Jedinou nevýhodou je, že musíte mít elektriku, avšak v dnešní době se vůbec nemusíte bát. Veškeré kempy jí mají k dispozici. Jestliže jste vyrazili mimo kemp a autem, tak elektriku můžete zavést do auta, ovšem pak při nákupu musíte ohlídat kolik má elektrický výkon (W).
špízy na pánvi
Přemýšlíte nad nákupem?
Při nákupu budete mít velkou škálu možností. U dražších remosek či elektrických pánví si můžete regulovat teplotu, u těch levnějších to bohužel nelze. Další vlastností, kterou vás potěšíme je vnitřní povrch, který je převážně teflonový, a tak veškerá příprava pokrmů může být zpracována zdravě, bez tuků. Není vhodná jen na cestování, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že pokrmy chutnají velmi dobře! Zní to jako reklama? Ne, nejsem prodejcem, těchto spotřebičů, ale je čas dovolených, cestování, kempování a proč si jej neusnadnit.

Číst dále

Tělo si bude myslet, že nemá hlad

Zhubnout, a přitom netrpět hlady, je asi snem každého, koho tento problém dlouhodobě trápí. Jenže jak to udělat, když chuť k jídlu je tak velká. Je tedy zapotřebí začít právě tady. Omezit chuť na jídlo. Na trhu jsou k dostání různé podpůrné přípravky a čaje, které mají mít tu moc, že v podstatě zhubnou za vás. Určitě to znáte.

  • Stačí vypít jeden koktejl denně nebo si uvařit speciální čaj a výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.
  • A co teprve takzvaná „tukožroutská jídla“.
    • Čím více se budete cpát, tím více budete hubnout.

modrý metr

Je to nesmysl hned na první pohled. Problém je totiž v hlavě, nikoliv v žaludku. Je potřeba naprogramovat své tělo tak, aby do mozku nevydávalo neustálé impulzy se žádostí o další dávku potravy. Vzhledem k tomu, že obezita je považována za nemoc, je potřeba ji léčit nějakým vhodným přípravkem, a hlavně na to jít ROZUMNĚ. Tím přípravkem je adipex, který má právě tu moc, že nastaví vaše tělo tím správným způsobem. Z jedné tobolky, kterou budete brát každé ráno, se postupně uvolní látka fentermin, která má právě tu moc, aby zabránila nesmyslnému přejídání.

  • Vaše tělo si bude stále myslet, že ještě není čas k jídlu nebo se vám bude snažit včas říci, že už má dost.

ztráta kil

Pozor na možné komplikace

Samotný lék tedy není žádným zázračným prostředkem k dosažení ideální váhy. Jen vám může pomoci, aby pro vás redukční dieta nebyla tak psychicky obtížná. Pokud budete dodržovat dietní pravidla, pak se výsledek jistě brzy dostaví. Jelikož je lék volně prodejný, je zapotřebí pečlivě si přečíst příbalový leták. Některé léky mohou totiž s tímto působit potíže. Také není vhodné používání Adipexu, pokud trpíte vysokým krevním tlakem nebo nějakým onemocněním srdce cév a mozku. U dětí do dvanácti let a starých lidí by se neměl tento lék vůbec podávat. Je určitě vždy nejlepší, pokud se poradíte se svým praktickým lékařem.

Číst dále